Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till huvudmeny
Bild med festivalens logotyp mot gul bakgrund

Subkult - alternativ musikfestival tillbaka i Trollhättan

Eidar är stolt sponsor av Subkultfestivalen - Sveriges färgstarkaste, tillgängligaste och mest välkomnande musikfestival. Festivalen firar 10 års-jubileum och har laddat upp med ett fantastiskt program med svenska och internationella artister och band. Du som hyresgäst kan köpa biljett till rabatterat pris.

Vi är så glada över att Subkult är tillbaka i Trollhättan efter några år i Vänersborg. I år är festivalen den 25 -27 juni och platsen är Folkets park/stadsparken i Trollhättan.

Vi har 30 stycken biljetter som ni hyresgäster kan köpa till rabatterat pris. Då anger ni koden EIDAR30

Om du inte känner till Subkultfestivalen sedan tidigare, så kan vi berätta att festivalen inriktar sig på subkulturer såsom goth, synth, punk, postpunk, indie, electronica, techno och mycket annat. Den musikaliska blandningen är stor, men festivalen innehåller även konst, dans, shower och workshops. Festivalen delar grundläggande värderingar med Eidar och arbetar genomgående med social hållbarhet och fokuserar på att göra skillnad i samhället genom sitt arbete med tillgänglighet, inkludering och gemenskap.

Du hittar festivalprogrammet och köper biljetter via festivalens hemsida: https://www.subkultfestivalen.se/festival

Tid och plats

Datum:
Torsdag 25 juni
Tid:
16.00
Adress:
Folkets Park/Stadsparken i Trollhättan

Fler evenemang