Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till huvudmeny
hand som stoppar mynt i spargris i form av höghus

Välkommen att prata ekonomi på Eidar center med kommunens rådgivare

Många känner skam när man inte får ekonomin att gå ihop, och så ska det inte kännas. Alla kan hamna i en ekonomiskt utsatt situation. Från och med november besöker Trollhättans Stads Skuld- och konsumentrådgivning Eidar center för att kunna ge råd till dig som efterfrågar dem.

Det har varit några tuffa år för många i Sverige, med stigande priser på nödvändigheter som till exempel mat, hygienartiklar och kläder.

Andelen fattiga i Sverige har fördubblats sedan 2021 och är nu nära 7 procent av befolkningen. Omkring 700 000 personer klarar inte av att betala nödvändiga utgifter. Och väldigt många har inte råd att delta i sociala aktiviteter, att betala oförutsedda utgifter eller att åka på en veckas semester per år. 

Alla kan hamna i ekonomiska svårigheter eller vara i en situation då ekonomin behöver ses över. Budget- och Skuldrådgivningen på Trollhättans stad är till för dig som behöver hjälp att hitta lösningar på ekonomiska problem, där de bland annat kan hjälpa till att göra betalningsplaner och skuldsaneringsansökningar.

De kan även hjälpa dig med hur du söker kompletterande ekonomisk ersättning eller vara en kontaktväg mellan tex kommun eller Kronofogden. Rådgivningen är kostnadsfri och rådgivarna har sekretess och ert samtal påverkar INTE övriga ärenden du eventuellt har hos kommunen.  

Besök på Eidar center

Nu kommer rådgivare från Budget- och Skuldrådgivningen till Eidar center en gång i månaden för att kunna ge råd till dig som efterfrågar dem. På Eidar center finns möjlighet till eget mötesrum, så att ni får vara ostörda. 

6 november kl 10-12
4 december kl 10-12

Vill du hellre kontakta dem direkt kan du ringa dem på telefonnummer 0520-49 70 08 eller skicka e-post till: konsument@trollhattan.se

Du kan också Eidars ekonomiavdelning för mer information. 

Har du svårt att betala din hyra?

Hos Eidar har Jekaterina Shahada kontakten med er hyresgäster som har problem med att betala hyran.

- Det svåra är när någon som hamnat i ekonomiska problem väntar med att höra av sig och hyran redan gått till inkasso. Jag förstår att det kan vara jobbigt att ringa oss om detta. Men jag välkomnar varje samtal och vi vill alltid hitta bästa möjliga lösning för alla parter, säger Jekaterina Shahada.

Läs mer här om ekonomi och hyra.

 

Publicerad 2025-10-21