Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till huvudmeny
bilder från botaniska trädgården + Slottsskogen i Göteborg

Bussresa till Botaniska trädgården och Slottsskogen

Eidar och Hyresgästföreningen har bokat två bussar för en dag i Botaniska trädgården och Slottsskogen i Göteborg lördagen den 28 juni. Resan passar för alla åldrar. Här kan man ströva omkring och studera vackra växter och fantastiska parkmiljöer och få ett inre lugn - eller springa och leka och titta på fina djur och rida på hästar.

Bussen avgår från olika delar av Trollhättan klockan 10 på förmiddagen och stannar vid Botaniska trädgården. Här finns fantastiska växter titta på och varierande parker med växtlighet från olika delar av världen att promenera i.

När du/ditt sällskap känner er klara med Botaniska trädgården korsar ni bara vägen och går vidare till Slottsskogen för att se på fina vilda djur som till exempel sälar, pingviner, älgar, hjortar och getter. Barnen kan också rida på hästar och besöka barnens bondgård och klappa tama djur.

Det finns kafé, kiosk och restaurang. Men det går alldeles utmärkt att ha med egen mat/fika.

Det är stora områden och det blir mycket promenad eller spring och lek. Tänk på att ta på er bra skor att promenera i, en flaska vatten och kläder efter väder. 

Bussen avgår klockan 16 från Slottsskogen för hemresa.

 

Biljetter

Pris: 100 kr/person (max 4 biljetter/sällskap) Begränsat antal platser. Först till kvarn-principen gäller. 
OBS! Endast swish.

Inköp: 27 maj - 6 juni på Eidar center, Lantmannavägen 92.
Detta erbjudande gäller endast Eidars hyresgäster. Ta med legitimation så att vi ser att du är hyresgäst.


Bussar

Bussar kommer preliminärt att avgå ifrån: 
Edsborg, Hjortmossen, Karlstorp, Kronogården, Resecentrum, Skogshöjden och Sylte. Observera att detta är preliminärt. Beroende på intresse kan hållplatserna justeras.

Avresa: kl 10.00
Hemresa: kl 16.00

Viktigt för dig som reser med barn:

Bilkudde/framåtvänd bilbarnstol
Framåtvända bilbarnstolar eller bilkuddar är inga problem att ha med på bussen. Det finns bilkuddar att låna av bussbolaget Karl-Everts Busstouring. Tänk på att meddela om du behöver bilbarnstol/bilkudde när du köper biljett. 

Bakåtvänd bilbarnstol (för de minsta barnen)
Om du har bakåtvänd bilbarnstol så är det viktigt att du provar att den bassar hos bussbolaget Karl-Everts Busstoruing. Barn som enligt lag måste ha bilbarnstol får inte följa med på resan om inte bilstolen passar. Prova gärna bilbarnstolen hos Karl-Everts i god tid före du köper biljetten. 

Tid och plats

Datum:
Lördag 28 juni
Tid:
10.00

Läs mer om Botaniska Trädgården i Göteborg

Läs mer om Slottsskogens djur 


Fler evenemang